30 marca 2012

Czego nie wiecie o Bielsku-Białej?

Miasto należące po kolei do Polski, Czech, monarchii austriackiej, Niemieckiej Rzeszy i z powrotem do Polski nie może mieć prostej historii. Te długie i jakże zawiłe dzieje dwóch organizmów miejskich pozwalają wyszukać wiele perełek historycznych, o których mała kto słyszał. Nie wierzycie przekonajcie się sami…. 

Tramwaje w Bielsku starsze niż w Warszawie, Krakowie a nawet w Wiedniu


www.beskidia.pl, zdjęcie z okresu II wojny światowej   
Sam fakt istnienia tramwajów nie jest może niczym nadzwyczajnym ale już fakt, że powstały one wcześniej niż w Warszawie, Krakowie a nawet Wiedniu, może wzbudzić szczere zdziwienie.  Pierwsza jazda próbna miała miejsce już 23 października 1895 roku i zakończyła się pełnym sukcesem. Tak wczesne uruchomienie tramwaju mogło się odbyć jedynie dzięki powstaniu trzeciej na ziemiach polskich i pierwszej w zaborze austriackim elektrowni miejskiej. Te inwestycje zostały zrealizowane ponieważ Bielsko było drugim (zaraz po Wiedniu) najlepiej prosperującym miastem Cesarstwa Austro – Węgierskiego.

Bielski Syjon - jedyny w Polsce pomnik Marcina Lutra


www.beskidia.pl, stan obecny
Bielsko od wieków słynęło ze swojej tolerancji wobec różnych religi. Najpopularniejsze z nich które przez wieki współistniały, nie tylko w Bielsku ale i w Białej, to wyznania: ewangelickie, katolickie i żydowskie. Nazwa Bielski Syjon (jako kolebka gminny ewangelickiej) została użyta bardzo wcześnie bo już w 1782 roku przez ewangelickiego pastora Jana Traugotta Bartelmusa. Na przełomie XIX/XX wieku ewangelicy  stanowili już niemal całą społeczność Bielska. Doprowadziło to do odsłonięcia pomnika  najważniejszego nauczyciela protestantów dr. Macina Lutra w dniu 8 września 1900 roku. Szczególny charakter pomnika podkreśla fakt, że jest on obecnie jedynym monumentem Lutra na ziemiach polskich.
  

Żydzi w Bielsku i Białej


www.beskidia.pl, pocztówka z ok. 1920 roku
Żydzi w Bielsku do połowy XX, po ewangelikach oraz katolikach, stanowili trzecią z kolei największą mniejszość religijną. Niestety po II wojnie światowej zarówno w Bielsku jak i w Białej pozostały jedynie ogromne zniszczenia kultury Żydowskiej. W obu miastach przed wojną istniały w sumie: trzy synagogi (w tym bardzo okazała w Bielsku i dwie mniejsze w Białej), archiwum gminy żydowskiej, niezwykle cenna biblioteka, dwa cmentarze oraz budynek Gminy Żydowskiej. Do czasów obecnych przetrwał ten ostatni zabytek (obecnie gmach sądu) oraz jedna z nekropoli w Bielsku wraz z domem pogrzebowym. Na podkreślenie zasługuje fakt, że do czasu II wojny Światowej synagoga w Bielsku była jednym z najpiękniejszych budynków z mieście. Jej orientalny charakter podkreślały dwie wieże, attyka, neoromańskie okna oraz elewacja z czerwono - zółtej cegły.

„Mały Wiedeń”, „Śląski Manchester”, „Mały Turyn”, ”Mały Berlin”


Te cztery określenia, przez wieki opisywały Bielsko. Każde z nich miało swoje korzenie i tak „Mały Wiedeń”, ponieważ wiedeńscy architekci wybudowali wiele tutejszych kamienic, hoteli oraz teatr i dworzec kolejowy (obecnie jedna z piękniejszych wizytówek miasta). Drugim często powtarzanym określeniem Bielska był „Śląski Manchester” a związane to było z intensywnym rozwojem włókiennictwa. „Mały Turyn”, gdyż właśnie tutaj Fiat zbudował swoją wschodnią stolicę i na koniec „Mały Berlin”, bo w wielu fabrycznych gabinetach i miejskich willach mówiono wyłącznie po niemiecku. Za „Małym Berlinem” przemawia jeszcze jeden argument, mianowicie Poczta Polska wybudowana została na wzór berlińskiej z tą tylko różnicą, że tej drugiej już dawno nie ma…..
http://malgos1.flog.pl/, stan obecny

Mam nadzieję, że udało mi się Was zainteresować i przekonać do przyjazdu do jednego z najpiękniejszych (nie boję się tego powiedzieć) miast w Polsce. Jeszce więcej starych fotografii i ciekawostek z Bielska-Białej znajdziecie na www.beskidia.pl.

Marek Zając

1 komentarz: